Seria “Śladami przeszłości” zawiera materiał ujęty w podstawie programowej dla uczniów gimnazjów. Jest to zbiór trzech części podręczników i których uzupełnieniem są zeszyty ćwiczeń oraz atlas historyczny. Podręcznik “Śladami przeszłości 3” jest przeznaczony dla uczniów trzeciej klasy gimnazjum. Podręcznik ten przedstawia dzieje ludzkości, które zostały uporządkowane w sposób chronologiczny. W ciekawy i przystępny dla ucznia sposób, ukazuje wydarzenia historyczne od czasów średniowiecza do końca I wojny światowej. Czytelny układ treści to zasługa atrakcyjnej szaty graficznej i licznych ilustracji do tematów. Podręcznik omawia zagadnienia w interesujący sposób dzięki specjalnym rozwiązaniom (np. “Tajemnice sprzed wieków”, liczne infografiki ułatwiające naukę zagadnień i multibooki).
Skuteczne przygotowanie do egzaminu gimnazjalnego
Umożliwia także sprawdzenie swojej wiedzy po każdym dziale, dzięki zadaniom, które zostały utworzone na wzór tych, które pojawiają się na egzaminie gimnazjalnym (ćwiczenia są dostępne w podrozdziałach o nazwie “Przed egzaminem”). Podsumowania, ćwiczenia i tablice chronologiczne dostępne w podręczniku, porządkują zdobytą wiedzę i pozwalają na skuteczne przygotowanie się do sprawdzianu i egzaminu, sprawdzającego wiedzę po gimnazjum m.in. z historii. Przygotowanie do tego egzaminu i kształcenie umiejętności historycznych ułatwia także zeszyt ćwiczeń, który stanowi uzupełnienie zestawu do nauki historii w klasie trzeciej.
Od oświecenia do końca pierwszej wojny światowej…
Podręcznik Poznać przeszłość 3 składa się z siedmiu rozdziałów. Pierwszy rozdział dotyczy Europy i Polski w czasach oświecenia. Uczniowi zostaje w tym dziale przedstawiona historia ostatniego króla elekcyjnego, a w ramach „Tajemnic sprzed wieków”, uczeń dowiaduje się, co przedstawia „Kołacz królewski”. Kolejny dział o nazwie „Czas wielki zmian” dotyczy m.in. powstania Stanów Zjednoczonych, rewolucji amerykańskiej i francuskiej. Uczeń poznaje także historię Polski w czasie rozbiorów i pierwsze konstytucje. Trzeci dział pt. „Europa od Napoleona do Wiosny Ludów” przedstawia najważniejsze wydarzenia, które miały miejsce t tym czasie w Europie (lata 1799-1856). W kolejnych działach (Ziemie polskie po kongresie wiedeńskim, Świat w drugiej połowie XIX w.) uczeń dowiaduje się o najważniejszych wydarzeniach, które miały miejsce w XIX wieku na świecie. Przedostatni dział o tytule „Ziemie polskie po Wiośnie Ludów” przybliża wyłącznie wydarzenia historyczne, które miały miejsce na ziemiach polskich (lata 1863-1907). Ostatni dział jest w całości poświęcony pierwszej wojnie światowej.